Historia firmy Cenega

Cenega Poland powstała z połączenia dwóch firm IPS Computer Group oraz Mirage Media. IPS Computer Group został założony w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm, które zajęły się sprowadzaniem legalnych gier komputerowych na wschodnioeuropejskie rynki. Od samego początku IPS Computer Group zaczął lokalizować wszystkie dystrybuowane przez siebie produkty (najpierw instrukcje i opakowania, później kompletny produkt).

Najstarszym rywalem IPS Computer Group było Mirage Media, firma założona w 1988 r. Mirage zajmował się produkcją i sprzedażą gier dla Atari XL/XE, Commodore 64, Amiga i, później, komputery osobiste. Jako pierwsza firma w Polsce, już w 1995 roku, wprowadziła na rynek w pełni zlokalizowaną grę.

Rywalizacja zakończyła się połączeniem sił. Miało ono miejsce w kwietniu 2000 r., kiedy to utworzono wspólny zarząd a firma zmieniała nazwę na IM Group Sp. z o.o. IM Group zostało wyłącznym dystrybutorem gier produkcji Mirage Media s.c., zaś twórczą działalność Mirage przejęła nowa firma Mirage Interactive Sp. z o.o.

31 października 2000 roku w Pradze, dzięki połączeniu IM Group Sp. z o.o z czeską firmą z branży gier komputerowych Bohemia Interactive s.r.o., został utworzony holding CENEGA N.V. Trzecim i największym partnerem został DBG OSTEUROPA Holding GmbH, fundusz venture capital, w którym partnerami są: Deutsche Bank, Mitsubishi Corporation, EBOiR oraz DEG.

W latach 2001-2002 firma IM Group zmieniła nazwę na Cenega Poland, Bohemia Interactive na Cenega Czechy. Powstała też firma Cenega Slovakia. Działalność wydawniczą rozpoczęła Cenega Publishing.

Od 2005 roku CENEGA N.V. oraz wszystkie firmy wchodzące w skład koncernu stały się częścią grupy 1C - rosyjskiego giganta wydawniczego z siedzibą w Moskwie.

W marcu 2010 firmy 1C Company i Sofclub połączyły siły i obecnie noszą nazwę 1C-Softclub.Final